Джо Флако седеше на дивана си. Сега Super Bowl не е невъзможен
Снимка: theguardian.com
The Guardian | 2023-12-11 | 10:18:26

В сезон, в който дори най-добрите отбори имат недостатъци, ветеранът куотърбек трябва да бъде компетентен само когато има брилянтна защита, която го подкрепя

Melissa Jacobs@thefootballgirlMon 11 декември 2023 г. 03.10 EST Последна промяна на понеделник, 11 декември 2023 г. 03.12 EST

Когато сезонът на NFL започна, Джо Флако го гледаше като повечето от нас: от дивана. Неподписан, влизайки в сезона, 38-годишният футболист остана във форма и се хвърли с брат си, ако дойде оферта. Но той насочваше фокуса си предимно към треньорска кариера.

Тогава Кливланд Браунс се обадиха, след като техният човек с 230 милиона долара Дешон Уотсън падна с контузия в рамото в края на сезона. Той започна миналата седмица и беше среден, макар и значително по-продуктивен от Флако, когото видяхме да играе за Ню Йорк Джетс миналия сезон. В неделната победа с 31-27 над Jacksonville Jaguars, Flacco беше по-добър, със сигурност над средното ниво. Може би дори много добре. Говорим за Flacco тук, така че никога няма да бъде зашеметяващо шоу с фойерверки, особено в този момент от кариерата му, но той е силен. Той завърши в неделя 26-от-45 за 311 ярда, три тъчдауна и едно прихващане. Той беше проницателен, включително накара репортажа да захапе фалшиво на Карийм Хънт при началния удар, който остави тайт енд Дейвид Ньоку широко отворен за първия от двата му резултата. Имаше грешки и няколко пропуснати възможности, но най-вече Флако игра като опитен и надежден мениджър.

Сега, с Браунс при 8-5 и в добра позиция да играят в след сезона, надежден мениджър на играта под центъра може да е достатъчен. В крайна сметка защитата на Кливланд е ужасяваща, опортюнистична и шампионска, когато е здрава.

Групата на Джим Шварц отново показа, че е особено силна у дома. Резултатът беше измамен, като се има предвид, че 14 от точките на Джаксънвил дойдоха от оборотите на Кливланд. Браунс се нахвърлиха над Тревър Лорънс, който по някакъв начин играеше, въпреки че имаше високо изкълчване на глезена. Общо казано, Кливланд притисна Лорънс 26 пъти, уволни го четири пъти и принуди четири пропуска. И това беше с Майлс Гарет, който все още не играеше на 100%.

Тъй като Гарет се връща към пълно здраве, защитата трябва да бъде подсилена от други важни играчи. Новобранецът Камерън Мичъл се завърна след контузия в неделя и прекъсна подаването на Лорънс към Зей Джоунс на четвърто място с 3:30 часа преди края. Браунс също се надяват да си върнат ъгъла Дензъл Уорд през следващите няколко седмици.

През последните години отбори като Чийфс, Билс или Бенгалс имаха нарушения, които просто бяха твърде добри за отбори, които не могат да разменят удари с тях. Но този сезон беше фънки в AFC. Маями имат легитимно електрическо нападение, но наскоро бяха възпрепятствани от ключови наранявания в защитата и нападателната линия. Сметките висят на косъм, но Джош Алън може и ще ги загуби и има много малка подкрепа другаде. Шоуто преди играта на Fox направи пародия тази седмица, наречена Mahomes Alone и освен Травис Келс, те успяха. При загубата от Бъфало в неделя, Чийфс не отбелязаха нито една точка, докато не остана една минута до края на първото полувреме. Това не крещи точно претендент за Super Bowl. Гарваните винаги са заплаха, но Ламар Джаксън също има склонност да прави някои хвърляния извън целта.

След победата на Кливланд репортерите попитаха Гарет за мислите му за Флако. Гарет, проблясвайки чувството си за хумор, го нарече „елит“. Старши треньорът на Браунс Кевин Стефански не стигна толкова далеч, но го определи като титуляр до края на сезона.

Въртележката на куотърбека този сезон беше натоварена. Но възможността на Флако да премине от треньор в QB1 наистина е една от най-привлекателните сюжетни линии за сезона. И той се наслаждава на момента.

„Не е за вярване да си там. Това наистина е уникално преживяване“, каза той пред репортери. „Не мога да кажа достатъчно за децата, които са на възраст, в която разбират какво се случва.“

Кой знае колко далеч може да стигне този екип на Браунс? Те все още имат далечни шансове да стигнат до шампионската игра, но има прецедент за спечелване на Супербоул с защита от най-високо ниво и куотърбек, който внезапно се разгорещи: 2012 Baltimore Ravens, куотърбек от... Джо Флако.

MVP на седмицата

Джейк Браунинг, куотърбек, Синсинати Бенгалс. Оказва се, че надеждите на Бенгалс за плейофите не са приключили в момента, в който Джо Бъроу получи разкъсване на връзки в края на сезона миналия месец. Браунинг, недрафтираният 27-годишен играч, предизвика хаос в отбора на AFC South за втори пореден мач. След като зашемети Ягуарс в продълженията миналата седмица, Браунинг изведе Бенгалс до много по-малко тревожна победа с 34-14 над Индианаполис Колтс в неделя, изпълнявайки 18 от своите 24 подавания за 275 ярда и две хвърляния за тъчдаун (той бяга в друго) . Браунинг рядко изглежда обезпокоен, откакто зае мястото на един от най-добрите защитници в лигата, и помогна за запазването на 7-6 Bengals в разговора за плейофите.

Видео на седмицата

Изглеждаше, че Канзас Сити Чийфс ще победят Бъфало Билс отново по агонизиращ начин, когато Травис Келс, който игра куотърбек в гимназията, придружен от Кадариус Тони, който се прибра вкъщи за тъчдаун, което щеше да даде преднина на отбора му с по-малко от минута на часовника. Това беше рискован ход от страна на Kelce – може би той беше добавен от Тони Ромо, описвайки Тейлър Суифт като „съпруга“ на тайт енда в предаването на CBS – но така или иначе всичко беше напразно: Тони беше подредил засада и играта беше върната . Особено Патрик Махоумс беше разгневен от обаждането и каза, че играчите обикновено биват предупреждавани, ако са в засада – но служителите бяха прави по буквата на закона. „Не е необходимо предупреждение, особено ако са подредени толкова далеч от засади, където всъщност блокират нашия изглед към топката“, каза реферът Карл Чефърс след мача. Бъфало победи с 20-17 над старите си съперници, за да се запази в търсенето на плейофите.

Статистика на седмицата

Единадесет. Имаше 11 пълни карания през първото полувреме на гостуването на Хюстън Тексас на Ню Йорк Джетс – и всичките 11 завършиха с удар. Изглеждаше същата стара история за Джетс: брилянтна защита, разочарована от ужасно нападение. Тогава се случи нещо странно: Зак Уилсън започна да се върти. Това беше едва третата му игра с пасове на 300 ярда в 32 старта и предизвика поражение с 30-6 на Хюстън. Уилсън се свързваше често с Гарет Уилсън, хвърляйки на различна дълбочина и изглеждаше като човек, който няма какво да губи. „[Уилсън] каза: „Кое е най-лошото, което може да се случи, отново да ме оставят на пейката?“ Това каза той и това е начинът, по който игра. Показа се,” каза корнербекът DJ Рийд след мача.

Доста впечатляващо постижение за Уилсън и Джетс, като се има предвид първото полувреме на фестивала и подигравките, които му бяха отправени. Беше и поглед към това, което можеше да се случи за Джетс през този сезон, ако имаха атака, за да подкрепят защитата им.

На други места около лигата

-- Изведнъж Далас Каубойс изглеждат като много опасен отбор и вече са спечелили седем от последните си осем мача. Най-скорошният им мач беше и най-впечатляващият, тъй като те лесно победиха Филаделфия Ийгълс с 33-13 на Sunday Night Football, оставяйки двата отбора с 10-3 на върха в NFC East, въпреки че Cowboys щяха да бъдат обявени за победители в дивизията, ако сезонът приключи днес. Дак Прескот и защитата бяха впечатляващи както обикновено, но заслугата трябва да бъде и на техния ритник Брандън Обри, който отбеляза всичките си 30 гола от игра този сезон, включително усилия от 50, 59 и 60 ярда в неделя. Резултатът също така дава на 10-3 San Francisco 49ers, които победиха Eagles и Cowboys убедително този сезон, номер 1 в NFC.

-- The Chicago Bears срамно взриви преднина от 12 точки пред Детройт Лайънс с четири минути преди няколко седмици. Изправен пред същия сценарий тази седмица – преднина от 12 точки през четвъртата четвърт – Чикаго си тръгна с изненадваща победа с 28-13. Защитата на Мечките, която предизвика загуба, запази атаката на Лъвовете без гол през второто полувреме. В офанзивен план Джъстин Фийлдс беше сензационен на терена и отново беше достатъчно умел във въздуха, за да наложи някои интересни организационни решения в момента на драфта.

-- Вземете поклон, Тайлан Уолъс. Ето как приключвате футболен мач... дори ако това е било подпомогнато от пропуснат блок при обратно повикване. Гарваните в крайна сметка си осигуриха победата с 37-31 в продълженията, защото защитата им не се разпадна напълно през четвъртата четвърт, както често се случва този сезон. Впечатляващите Лос Анджелис Рамс останаха там, когато Мат Стафорд хвърли три тъчдауна, Купър Куп оживи и Кайрен Уилямс продължи да бъде искрата на земята, но това не беше достатъчно. Рейвънс са първият отбор на АФК този сезон, спечелил 10 мача.

- Резултатите от неделя означаваха, че Ню Инглънд Пейтриътс са елиминирани от състезанието за плейофи в най-ранната точка от сезона от 2000 г. насам. Престоят на Бил Беличик в Нова Англия може да е на тънък лед с 71-годишния 27 мача зад рекорда за победи като треньор на Дон Шула за всички времена.

-- Страшно моменти по време на загубата на тексасците от Джетс. Пропускащият лидер на НФЛ Си Джей Страуд изглежда изпитваше сериозен дискомфорт, след като удари главата си в тревата, когато беше свален от Куинън Уилямс. Страуд беше включен в протокола за сътресение – тревожна гледка за играч, който беше изключителен през сезона на новобранците, но беше под натиск при 44% от отпаданията си в неделя. „В крайна сметка, нашата работа е да защитаваме куотърбека и не го направихме достатъчно добре днес“, каза гардът на тексасците Шак Мейсън пред ESPN след мача.

-- Ето сега има шест отбора 7-6 в AFC – Steelers, Colts, Texans, Broncos, Bengals и Bills – което също е границата за местата с уайлдкард. Ако сезонът приключи днес, Стийлърс и Колтс щяха да го направят на различните тайбрекове. Това не беше добра година в NFL, но паритетът означава, че трябва да имаме вълнуващ край на редовния сезон.

-- 3-0 е впечатляваща победа във Висшата лига, малко по-малко в НФЛ. Това беше резултатът, когато Минесота Викингс надминаха Лас Вегас Рейдърс в мача с най-нисък резултат в лигата от 16 години. Победният гол от полето не дойде до последните две минути в мач, който капсулира голяма част от невдъхновяващата атака, която сме виждали този сезон. 7-6 Vikings обаче все още са на места за плейофите, а Джъстин Джеферсън избегна сериозна контузия, след като получи тежък удар от безопасността на Raiders Маркъс Епс.

Източник: theguardian.com